12. 10. 2015
Aktuality / události

Drony – revoluce, budoucnost, nebo „jen“ užitečný pomocník?

Stává se nezřídka, že se na technickém poli objeví novinka, jejíž aplikace v praxi má velký vliv na mnoho odvětví a posune vývoj na různých polích kupředu. Celá logistika už dlouho sice netrpělivě očekává zprovoznění teleportace, ale k tomu máme ještě hodně daleko. To ovšem neznamená, že se nic jiného neděje. 

V poslední době ovlivnilo málo co s takovou intenzitou veřejné mínění, názory zákonodárců, zasáhlo do legislativy i komerčního využití, pomohlo při záchranných akcích i náročnějších operacích a znepokojilo odborníky z oblasti bezpečnosti takovou mírou jako drony.   

Bezpilotní letouny neboli drony nejsou žádnou novinkou, dlouhá léta jsou využívány v armádách při misích v těžko dostupných terénech. V poslední době prošly drony obrovským technickým vývojem, na jejich zdokonalování a variabilitě pracují přední odborníci z oblasti hardwaru a především IT. Drony vstoupily do civilního života; od dětských hraček na dálkové ovládání, přes bytelnější zařízení určená k monitoringu a například fotografování, až po drony nesoucí fotoaparáty, kamery nebo termovizní zařízení, to vše jsou jen příklady široké palety využití, ke kterým se tato zařízení dnes využívají.

Drony a logistika

První, co pravděpodobně každého napadne, když zmíníme spojení dronů s logistikou, je automatická přeprava malých zásilek. Takové využití už samozřejmé plánují velké distribuční společnosti nebo třeba pošty, ale je tady velký zádrhel – legislativa. Ve většině zemí je provoz dronů omezen úřady, pod které spadá civilní letectví (u nás Úřad pro civilní letectví, např. v Americe Federal Aviation Administration) a na jejich provoz potřebujete dokonce pilotní zkoušky.

Proto je doručování balíků a zásilek pomocí dronů ve většině zemí sice blízkou, ale přesto ještě pořád budoucností (i když v některých zemích takto funguje už například distribuce léků. Ale i tak je zde třeba každý nový let evidovat a nahlásit příslušnému úřadu pro leteckou bezpečnost). 

Drony jsou momentálně využívány v interní logistice. Autonomní inventarizace obrovských skladů za především za pomoci systémů automatické identifikace RFID už je realitou a vývoj v této oblasti pokračuje.

Technicky jsou drony připraveny takřka na cokoliv, a právě to dělá vrásky nejen vládám, ale také obyčejným lidem. Drony jsou řízené na dálku, mohou nést kamery, fotoaparáty, ale i zbraně nebo výbušniny. Možností zneužití dronů je velké množství, takže odborná i laická veřejnost je rozpolcená mezi přijetím jejich neoddiskutovatelné užitečnosti a potenciálem zneužití. Každý z nás přeje svému oboru jen to nejlepší a je fascinován pokrokem. Ale stejně jako v pokroku je i v jeho zneužití nejrizikovější ne technický, ale lidský faktor.